Poligrafia

Zawód maszynisty offsetowego – o tym jak wygląda dziś praca drukarza (+AKTUALIZACJA)

Maszynista offsetowy czy też operator maszyn offsetowych to najzwyczajniej w świecie drukarz, zawód ten jak wiele innych w poligrafii zmieniał się przez lata – zmieniały się technologie, maszyny, urządzenia, materiały oraz oczekiwania Klientów. Nie zmieniło się jedno – nadal człowiek jest potrzebny by obsługiwać maszyny. Maszyny te ,a właściwie technologie w nich zastosowane są jednak tak nowoczesne że śmiało można je porównać z najlepszymi samochodami współczesnego świata. Wpis ten piszę konkretnie o charakterystyce pracy drukarza offsetowego, ponieważ znam ten zawód z życia, jednak w przypadku innych technik druku sądzę, że może być podobnie.

O zawodzie drukarza słów kilka.

W raz z rozwojem technologicznym druku offsetowego oraz poligrafii drukarze mają z jednej strony mniej pracy i jest ona zdecydowanie lżejsza, jednak wyzwania i specyfika zawodu wymaga ciągłego procesu szkolenia i dużego poświęcenia ze strony pracownika. Pracownik decydujący się podjąć pracę drukarza musi mieć nie tylko oko do kolorów ale także zmysł estetyczny, technologiczny i znać podstawy budowy maszyn offsetowych. Często trzeba zlokalizować problem i usunąć jego przyczynę – to praca w której liczy się zarówno precyzja jak
i szybkość. Nie każdy nadaje się do bycia maszynistą offsetowym, niektórzy świetnie sprawdzają się w roli pomocników drukarzy, ale podjęcie właściwych decyzji staje się dla nich zbyt dużym wyzwaniem. Praca ta ma często charakter zmianowy, jest to praca stojąca, wymagająca ciągłej kontroli druku oraz zapotrzebowania maszyny w materiały i surowce, trzeba dbać także o zachowanie przepisów bhp oraz standardów przyjętych przez firmę nas zatrudniającą. Praca ta nie jest łatwa i lekka jednak może dać wiele satysfakcji – widzimy efekty naszej pracy i to cieszy najbardziej.

Plusy i minusy.

Do plusów tego zawodu można zaliczyć:
– pracę przy nowoczesnych maszynach offsetowych,
– możliwość podejmowania samodzielnych decyzji,
– możliwość ciągłego szkolenia się,
– możliwość zobaczenia druku przed odbiorcą finalnym realizacji (Klientem),
– zmianowy charakter pracy (w tym sensie że mamy możliwość wolnego czasu, gdy inni pracują – może to być też wada)

Do minusów tego zawodu można zaliczyć:
– awarie maszyny,konserwacje i problemy obsługowe,
– pracę zmianową, bo najczęściej taka ona jest – system 3 zmianowy to już standard w wielu drukarniach,
– częste nadgodziny i pracę w Soboty.

Kto i w jaki sposób może zostać maszynistą offsetowym.

Maszynistą można zostać zarówno po szkole zawodowej, technikum jak i szkole policealnej. Istnieje wiele dróg kształcenia – często firmy same chętnie szkolą od postaw nowych pracowników, co daje perspektywy na stabilne oraz długotrwałe zatrudnienie.

Możliwości zatrudnienia.

Możliwości jest całkiem sporo. Drukarnie, wydawnictwa, agencje reklamowe, oraz wszystkie inne podmioty gospodarcze, które posiadają własne maszyny drukujące chętnie zatrudniają maszynistów offsetowych zarówno na etat jak i dorywczo.

Wynagrodzenie.

Tutaj wszystko zależy od konkretnego pracodawcy, ciężko podawać konkretne kwoty bo mogą się one różnić znacząco. Oczywiście pracujemy za stawkę godzinową, więc im większa liczba godzin spędzonych w pracy tym większa jest również większa jest wypłata maszynisty. Do wypłaty dochodzą premie i dodatki socjalne.

Film prezentujący zawód drukarza.
Filmik z serwisu YouTube o zawodzie maszynisty offsetowego.

Filmik powyżej: Film prezentujący zawód drukarz – autor: ORE – Kształcenie zawodowe

Mam nadzieję, że wpis się przydał i zawód drukarza będzie Wam bliższy.
Jeżeli macie jakieś pytania piszcie w komentarzach na Facebooku oraz na kontakt@panpoligraf.pl